Czy należy bać się botoxu?

lekarze specjaliści > Botox > Czy należy bać się botoxu?

Specjaliści Radzą

Czy należy bać się botoxu?

Zabieg botoxem, to obecnie jeden z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej. Polega na podaniu niewielkich ilości preparatu, który czasowo-zwykle na okres 3-4 miesięcy-hamuje połączenia nerwowo-mięśniowe, czego skutkiem jest brak skurczu mięśnia przy próbie wykonania ruchu i wygładzenie skóry znajdującej się nad nim. W celach estetycznych najczęściej podaje się go w 1/3 górnej okolicy twarzy, a więc tam, gdzie najszybciej tworzą się zmarszczki mimiczne: wokół oczu – czyli tzw. kurze łapki, w zmarszczkę między brwiami - tzw. lwią zmarszczkę czy w okolicy czoła, bardzo dobre rezultaty uzyskuje się również w celu uniesienia opadających powiek.

Botox nie powoduje zwiększenia objętości, nie można nim więc powiększyć ust czy policzków.

Efekt wykonanego zabiegu w dużej mierze zależy od precyzji osoby, która go wykonywała. Największe ryzyko niesie za sobą oddanie swojej twarzy w ręce osoby do tego nieuprawnionej, a więc takiej, która nie jest lekarzem. Prawidłowo wykonany zabieg nie powoduje „efektu maski“, a odpowiednio dobrana ilość preparatu sprawia, że wyglądamy na bardziej wypoczętych. Nie warto też czekać, aż zmarszczki się utrwalą – tu, jak w każdej innej dziedzinie medycyny, istotna jest profilaktyka, a więc działanie wtedy, gdy skóra jest jeszcze na tyle elastyczna, aby niewielkie ilości toksyny wywołały zadowalający efekt.

Wbrew pozorom i kreowanym przez media określeniom „zabieg lunchowy“, dającym złudne wrażenie, że jest to procedura lekka, łatwa i przyjemna, podanie botoxu nawet 1 cm obok właściwego miejsca, może skutkować porażeniem innych mięśni niż te, które odpowiedzialne są za powstanie konkretnych zmarszczek, a efektem tego może być np.opadnięcie powieki czy asymetryczny uśmiech.

Czy należy więc bać się botoxu?

Absolutnie NIE, pod warunkiem, że osoba która go wykonuje jest lekarzem i jest odpowiednio przygotowana zarówno teoretycznie, jak i praktycznie do wykonywania tego zabiegu.

dr Joanna Dąbrowska-Juszczak
tel. 530 606 811
www.nsclinic.com.pl


Botox

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl