Botox w letniej odsłonie

lekarze specjaliści > Botox > Botox w letniej odsłonie

Specjaliści Radzą

Botox w letniej odsłonie

Lato z botoxem

O tej porze roku większość z nas zwraca szczególną uwagę na swój wygląd. O ile jednak na zrzucenie zbędnych kilogramów czy pozbycie się cellulitu przed nadchodzącym wyjściem na plażę nie mamy już raczej co liczyć, o tyle o piękną twarz możemy zadbać w każdym momencie! Jedną z metod idealnych na każdą porę roku jest zabieg botoxem. Najwyższy czas dowiedzieć się o nim wszystkiego!

botox na lwią zmarszczkę
Lato nie jest sprzymierzeńcem zabiegów medycyny estetycznej. Bardzo silne promieniowanie słoneczne praktycznie wyklucza wykonywanie zabiegów laserowych, przez co o pozbyciu się tą metodą niedoskonałości urody możemy na razie zapomnieć. Nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań do wykonywania botoxu, dlatego warto wziąć go w tym momencie pod uwagę.

Wszystko, co chciałabyś wiedzieć o botoxie...

Teoretycznie zabieg jest jedną z najbardziej znanych metod medycyny estetycznej. - W rzeczywistości wiedza większości ludzi na ten temat jest błędna, a w najlepszym wypadku niepełna – tłumaczy doktor Marek Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium. - Ludzie zazwyczaj utożsamiają botox z zabiegiem, z którym gwiazdy pierwszych stron kolorowych pism lubią czasem przesadzić. Dodatkowo sporo osób nieprawidłowo kojarzy tę substancję z wypełniaczami. Na tym najczęściej wiedza się kończy. Tymczasem jest to tak naprawdę paralizator, który działa na mięśnie, a nie bezpośrednio na skórę.

Specjalista tłumaczy, że błędne podejście pojawia się już na etapie samego nazewnictwa. - Nazwa botox w potocznym użyciu jest raczej umowna. Ludziom używającym tego określenia chodzi tak naprawdę o toksynę botulinową występującą na rynku pod postacią trzech różnych marek – Azzalure, Bocouture i Botoxu, który był pierwszym preparatem tego typu, co tłumaczy upowszechnienie jego nazwy. Choć wszystkie środki bazują na tym samym składniku, to trochę się od siebie różnią. Przykładowo Azzalure, którego używam w swojej klinice, charakteryzuje się największym zasięgiem penetracji w tkance, przez co dla uzyskania pożądanego efektu wystarczy mniej wkłuć, niż w przypadku dwóch pozostałych preparatów. Ma to naprawdę duży wpływ na komfort pacjenta w trakcie zabiegu. Efekt działania tych trzech preparatów jest jednak taki sam, a sukces terapii zależy w głównej mierze od wiedzy oraz umiejętności lekarza.

Efekt w rękach lekarza

botox ile użyć
Powodzenie zabiegu zależy od ilości botuliny, jej stężenia oraz sposobu podania. Jeśli zabieg okazał się mało skuteczny, oznacza to zazwyczaj, że lekarz po prostu nie podał wystarczającej ilości preparatu. Nie ma jednego obowiązującego modelu, według którego wstrzykuje się botulinę – decydujący jest układ i sposób pracy mięśni, a ten u różnych osób jest inny. Dlatego nawet jeśli założymy, że wygładzenie czoła wymaga dziesięciu wkłuć, nie oznacza to automatycznie, że mają być one robione symetrycznie – po pięć z każdej strony. Dlatego zabieg powinna poprzedzić obserwacja, dzięki której specjalista dowiaduje się, jak pracują mięśnie pacjenta, i w których dokładnie miejscach ma być zrobiona iniekcja.

Najczęstszym wskazaniem do zabiegu w medycynie estetycznej są zmarszczki mimiczne czoła, np. tzw. lwia zmarszczka. Jad kiełbasiany podaje się bezpośrednio w mięsień, który następnie jest paraliżowany, dzięki czemu skóra przyczepiona do niego rozprostowuje się. Z kolei w okresie letnim warto zdecydować się na botox zwłaszcza w okolicach oczu – ze względu na ich częstsze marszczenie, które może pogłębiać tzw. „kurze łapki” powstające w tych rejonach twarzy. Zabieg jest bardzo krótki, typowo „lunchowy”.

- W pełni widoczny efekt pojawia się do dwóch tygodni i utrzymuje przez około pół roku – tłumaczy dr Marek Wasiluk z Triclinium. - Czas działania preparatu zależy jednak w dużej mierze od cech pacjenta, od tego, jaki tryb życia prowadzi i jak zachowuje się po zabiegu. Trzeba mieć świadomość, że im szybszy metabolizm, tym mniej długotrwały będzie efekt. Choć nie namawiam do zaprzestania aktywności fizycznej po zabiegu, to przez kilka dni, a więc dopóki preparat w pełni nie zadziała, radziłbym nie podejmować dużego wysiłku fizycznego, ale też unikać sauny czy picia alkoholu.

Również z wiekiem oraz wraz z kolejnymi zabiegami czas działania jadu kiełbasianego może się skrócić (aczkolwiek nie jest to regułą). Istnieje bowiem możliwość wykształcenia się w organizmie przeciwciał i szybszej eliminacji botuliny. Dr Marek Wasiluk twierdzi, że aby temu przeciwdziałać, należy podawać jak najmniejszą ilość preparatu potrzebną do otrzymania efektu, wykonywać zabieg najrzadziej, jak się da i absolutnie nie dostrzykiwać preparatu pomiędzy zabiegami.

Botox na zdrowie!

Inne, mniej popularne urodowo zastosowania botoxu, to m.in. wyszczuplanie twarzy (preparat podawany jest wówczas w mięśnie żuchwy), unoszenie kącików ust, niwelowanie uśmiechu dziąsłowego lub pręg na szyi oraz powiększanie oczu (substancja wstrzykiwana jest w mięsień okrężny oka znajdujący się w górnej powiece). Poza tym preparat bardzo dobrze radzi sobie w przypadku leczenia bruksizmu (zgrzytania zębami), migreny i nadpotliwości.

Botox

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl